Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: UNITY
محمد نصیری ، بنیانگذار ITPRO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: OSPF Router ID چیست و چگونه در روترهای سیسکو OSPF Router ID تعریف کنیم ؟
هر روتری که در شبکه های OSPF قرار بگیرد به یک OSPF Router ID یا Identifier منحصر به فرد نیاز دارد. OSPF Router ID برای شناسایی یک روتر در شبکه های مبتنی بر پروتکل مسیریابی OSPF استفاده می شود و هر روتر برای اینکه در شبکه بصورت مشخص شناسایی شود برای خود دارای یک Router ID است. OSPF Router ID یک عدد خاص نیست بلکه یک آدرس IP نسخه 4 است ( یک عدد 32 بیتی باینری ) ، این آدرس IP به هر روتری که بر روی آن پروتکل OSPF پیکربندی شده باشد اختصاص پیدا می کند. OSPF Router ID نباید بعد از اینکه فرآیند OSPF در شبکه انجام شد و شروع به کار کرد و ارتباطات Neighborships این پروتکل برقرار شد تغییری کند و باید ثابت باقی بماند. اگر شما OSPF ID یک روتر را عوض کنید قبل از اینکه فرآیند به درستی انجام شود یا بایستی IOS روتر را مجددا Reload کنید یا اینکه با استفاده از دستور clear ip ospf process کاری کنید که OSPF Router ID جدید اعمال شود. Reload کردن مجدد IOS روتر و استفاده از clear ip ospf process باعث خارج شدن موقتی روتر از مدار شبکه می شود.

روش کار الگوریتم انتخاب OSPF Router ID


  • هر آدرس دستی که به عنوان OSPF Router ID به روتر معرفی شده باشد در فرآیند انتخاب به عنوان OSPF Router ID انتخاب می شود.
  • اگر بر روی روتر OSPF Router ID پیکربندی نشده باشد ، بالاترین آدرس IP ایکه بر روی هر یک از Loopback Interface های روتر وجود داشته باشد بصورت خودکار به عنوان OSPF Router ID در فرآیند انتخاب OSPF Router ID انتخاب خواهد شد.
  • اگر هیچ Loopback Interface ای بر روی روتر تعریف نشده باشد بالاترین آدرس IP ای که بر روی هر کدام از Interface های فعال روتر وجود داشته باشد بصورت خودکار به عنوان OSPF Router ID در فرآیند انتخاب OSPF Router ID انتخاب خواهد شد.

چگونه بر روی روتر خود OSPF Router ID را تعریف کنیم ؟


برای پیکربندی OSPF Router ID کافیست دستورات زیر را در روتر مورد نظرتان وارد کنید :

ITPRO-R1>enable
ITPRO-R1#configure terminal
ITPRO-R1(config)#router ospf 100
ITPRO-R1(config-router)#router-id 1.1.1.1
ITPRO-R1(config-router)#exit
ITPRO-R1(config)#exit
ITPRO-R1#

ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.