Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: UNITY
محمد نصیری ، بنیانگذار ITPRO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
مقاله: منظور از Route Summarization یا خلاصه سازی Route ها در روترهای سیسکو چیست ؟
میلیون ها میلیون خط Route در اینترنت وجود دارد ، اگر قرار بود همگی این Route ها روی اینترنت باقی می ماندند فاتحه اینترنت سالها پیش خوانده شده بود. همه روزه تعداد Subnet ها و آدرس های شبکه ای که به اینترنت متصل می شوند رو به افزایش است و همین امر باعث نیاز بیشتر به منابع CPU و RAM و پهنای باند بیشتر برای مدیریت Routing Table های موجود در اینترنت می شود. فرآیند خلاصه سازی Route ها یا Route Summarization که به Supernetting هم معروف است و همچنین تکنیک CIDR می تواند این رشد روز افزون را مدیریت کند. با درک مفاهیمی مثل CIDR و Route Summarization شما می توانید ضمن اینکه یک شبکه قابل اعتماد و توسعه پذیر ایجاد کنید مشکلات ناشی از زیاد شدن تعداد Route ها را نیز نداشته باشید. در این مقاله در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران یا ITPRO خودمان صرفا به بررسی تکنیک Route Summarization می پردازیم و به امید خدا در مقالات بعدی در خصوص CIDR بصورت مفصل صحبت خواهیم کرد. برای اینکه در همین ابتدا دید کلی نسبت به Route Summarization داشته باشید کافیست بدانید این فرآیند همانطور که از نامش هم پیداست به معنی گروهی از Subnet ها می باشد که در داخل یک Entry Routing Table قرار می گیرند.

پیشنیازهای Route Summarization


برای اینکه بتوانید از قابلیت Route Summarization در شبکه خود استفاده کنید شما نیاز به استفاده از یک پروتکل روتینگ Classless مثل RIPv2 یا EIGRP یا OSPF دارید. همچنین شما بایستی شبکه خود را بصورت سلسله مراتبی و ساختارمند طراحی و پیاده سازی کرده باشید ، پیاده سازی Route Summarization نیازمند یک طراحی درست و نقشه اولیه کاملا منظم می باشد. منظور از داشتن طراحی و نظم ساختاری در شبکه این است که شما نمی توانید بصورت تصادفی شبکه هایی با روترهای مختلف را به شبکه های LAN دیگر متصل کنید و وجود یک الگوی منظم در این طراحی الزامی است.

مروری بر قابلیت Route Summarization


در شبکه های Internetwork بسیار بزرگ ممکن است صدها یا هزاران آدرس شبکه وجود داشته باشد. برای روترهایی که در این شبکه ها وجود دارد نگهداری این تعداد آدرس شبکه در Routing Table کار بسیار مشکل سازی است. فرآیند Route Summarization یا خلاصه سازی Route ها که قبلا هم اشاره کردیم و شما آن را به اسم Supernetting یا Route Aggregation هم ممکن است بشناسید می تواند تعداد Route هایی که یک روتر به آن نیازمند است را کاهش دهد ، روش کاری Route Summarization تقریبا ساده است ، در این روش مجموعه ای از شبکه ها در قالب یک آدرس خلاصه شده شبکه در اختیار روترها قرار می گیرد. برای ساده تر شدن درک این مفهوم طبق روال انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران یا ITPRO یک سناریو شبکه به شکل زیر را در نظر بگیرید و بر همین اساس مفهوم Route Aggregation را توضیح خواهیم داد ، به تصویر زیر نگاه کنید :

شکل یک : روترها می توانند برای کاهش تعداد Route های موجود Route های خود را خلاصه کنند.


برای مثال به تصویر بالا دقت کنید ITPRO.IR.Router01 هم می تواند چهار عدد Update برای ITPRO.IR.Router02 ارسال کند و هم اینکه می تواند این چهار Route را به یک Route خلاصه سازی کند و برای ITPRO.IT.Router02 ارسال کند. اگر ITPRO.IR.Router01 اطلاعات شبکه را خلاصه سازی کند و به یک آدرس شبکه تبدیل کند موارد زیر را می توانیم شاهد باشیم :

  • پهنای باند مورد استفاده بین ITPRO.IR.Route01 و ITPRO.IR.Route02 بهینه استفاده می شود
  • ITPRO.IR.Router02 فقط نیازمند نگهداری یک Route است بنابراین در مصرف حافظه آن صرفه جویی می شود
  • در ITPRO.IR.Router02 از منابع CPU کمتری استفاده می شود زیرا تعداد Entry های موجود در Routing Table کاهش پیدا می کند


Route خلاصه سازی شده ای که توسط روتر خلاصه کننده ( Summarizing Router ) ایجاد شده است صرفا زمانی ایجاد و اعلام ( Announce ) می شود که حداقل یک Route خاص برای این Routing Table وجود داشته باشد. در شکل بالا ITPRO.IR.Router01 به شبکه اعلام می کند که می تواند مسیریابی مربوط به شبکه 172.16.12.0/22 را به همراه همه Subnet های موجود در آن انجام دهد. به هر حال باید به این موضوع هم توجه کنید که اگر شبکه یا زیر شبکه ای از 172.16.12.0/22 در جای دیگری یا در شبکه دیگری در این مجموعه شبکه ها مورد استفاده قرار بگیرد دیگر فرآیند Route Summarization قابل استفاده و قابل اعتماد نیست.

یکی دیگر از مزایایی که ما در شبکه های بزرگ و پیچیده از فرآیند Route Summarization استفاده می کنیم ایزوله کردن تغییرات توپولوژی شبکه از یک روتر به روتر دیگر است. برای مثال در تصویر بالا اگر یک لینک خاص مثلا 172.16.13.0/24 مرتبا به حالت up و down در می آید ، Route ای که Summarize شده و بصورت 172.16.12.0/22 در آمده است تغییری نخواهد کرد. بنابراین ITPRO.IR.Router02 نیازی به تغییر Routing Table خود با توجه به Up و Down شدن این لینک ندارد. البته همیشه استفاده از Route Summarization پیشنهاد نمی شود و این روش معایبی را نیز در بر دارد و ما مجبور هستیم برخی اوقات این فرآیند را غیرفعال کنیم ، به هر حال هدف از این مقاله صرفا آشنایی اولیه شما با فرآیند Route Summarization در روترها بود و امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
دیدگاه ها
  • ارسال توسط:
  • زمان ارسال: 3 ماه قبل
سلام ، ممنون از مقاله تون.
ابهامی که برام پیش اومد اینه که چه لزومی داره که تنها یک route که حاصل summarization بقیه route هاست به روتر دیگه announce بشه ؟
  • ارسال توسط:
  • زمان ارسال: 2 ماه قبل
سلام دوست عزیز و تشکر از آقای نصیری بابت توضیح کامل
همانطور که در مقاله اشاره شد Summerization مزایای زیادی داره .. از مصرف CPU و RAM گرفته تا مدیریت بهتر روتر در مواردی که یکی از لینک های subordinate سریعا خالت Up یا Down به خود میگیرد میباشد.


برای ارسال نظر وارد شوید.